Άφησε την Μπέρνλι στα... χαμηλά η Λιντς

Κυριακή, 27/12/2020 - 16:16

Την... εκτέλεσε!

Χάρη στο πέναλτι του Μπάμφορντ στο 5ο λεπτό του αγώνα, η Λιντς επικράτησε με 1-0 της Μπέρνλι, μπήκε στην πρώτη δεκάδα της βαθμολογίας και απομακρύνθηκε από τη ζώνη του υποβιβασμού.

Εκεί απ' όπου βρίσκεται μόλις 3 βαθμούς πάνω η Μπέρνλι, η οποία συνεχίζει να απογοητεύει τη φετινή σεζόν.

Το... πάθημα της Λιντς την περασμένη αγωνιστική με την εξάρα από την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ έδειξε να της γίνεται μάθημα.

Μετά το γρήγορο γκολ, η ομάδα του Μπιέλσα άρχισε να διαχειρίζεται τον αγώνα και να μην παίρνει τόσο μεγάλα ρίσκα, ούτε να ανεβάζει διαρκώς παίκτες στο αντίπαλο μισό του γηπέδου, θέλοντας να έχει καλυμμένα τα νώτα της.

Κάτι που κατάφερε μέχρι το τέλος του αγώνα, παρότι στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι πίεσαν, έστω και με ανορθόδοξο τρόπο, και πήρε μια μεγάλη νίκη που την ανεβάζει βαθμολογικά και ψυχολογικά.