Άφησε τη Σάλκε στη μιζέρια της και ξέφυγε στο +6 η Μπάγερν Μονάχου

Σάββατο, 12/11/2022 - 21:31

Η αναμέτρηση της ουραγού με την πρωτοπόρο της Bundesliga βρήκε, αναμενόμενα, νικήτρια τη δεύτερη, με την Μπάγερν Μονάχου να νικά 2-0 τη Σάλκε στο Γκελζενκίρχεν και να ξεφεύγει στο +6 από τη 2η θέση – με τους «βασιλικούς μπλε» να παραμένουν στον πάτο της βαθμολογίας και στο -5 από τη σωτηρία.

Οι Βαυαροί χτύπησαν από μία φορά σε κάθε ημίχρονο, με τον Γκνάμπρι να ανοίγει το σκορ με συρτό σουτ στο 38’ – μετά από απίθανη συνεργασία με τον Μουσιάλα, ο οποίος έστρωσε στον συμπαίκτη του με τακουνάκι.

Στο 52ο λεπτό, μία εκτέλεση φάουλ για τη Σάλκε οδήγησε σε ταχύτατη αντεπίθεση των Βαυαρών, με τον ανεβασμένο Τσούπο-Μοτίνγκ να διαμορφώνει από κοντά το τελικό αποτέλεσμα, που αποτέλεσε τη δέκατη συνεχόμενη νίκη της rekordmeister σε όλες τις διοργανώσεις.