Άφησε δύο βαθμούς στο «Μακάρειο» και μπαίνει σε μπελάδες η ΑΕΛ (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 23/2/2020 - 19:54

Στην ισοπαλία 1-1 με τον Ολυμπιακό στο «Μακάρειο» έμεινε η ΑΕΛ, σε αγώνα για την 21η αγωνιστική.

Σε ένα παιχνίδι με ελάχιστες φάσεις, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πάρουν το προβάδισμα με τον Γκοντάλ στο 9ο λεπτό, ωστόσο ο Ολυμπιακός κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με τον Ζαχαρίου στο 68', σκορ που έμεινε μέχρι το φινάλε.

Αυτή η ισοπαλία σε συνδυασμό με τη νίκη της Πάφου κόντρα στον ΑΠΟΕΛ, βάζει σε κίνδυνο την ΑΕΛ για την 6η θέση και όλα θα εξαρτηθούν στην τελευταία αγωνιστική.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα

Α' ημίχρονο

Με το «καλημέρα» του αγώνα, η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ στο 9ο λεπτό. Έγινε λάθος στην άμυνα του Ολυμπιακού, το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Γκοντάλ και από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Ο παίκτης της ΑΕΛ όμως φαίνεται να χτύπησε στη φάση και έγινε αναγκαστική αλλαγή, ένα λεπτό μετά.

Στο 31' ο Ακόστα δοκίμασε ένα μακρινό σουτ, το οποίο όμως ήταν άστοχο και πέρασε άουτ.

Αυτές μόνο ήταν οι φάσεις του πρώτου ημιχρόνου.

Β' ημίχρονο

Στην πρώτη στιγμή του δευτέρου μέρους, ο Ολυμπιακός ζήτησε πέναλτι στο 52' μετά από πέσιμο του Κα στην περιοχή, ο Κροάτης Πάγιατς Ιγκόρ δεν έδειξε κάτι.

Στο 68' οι «μαυροπράσινοι» έφεραν το ματς στα ίσα. Σέντρα στην περιοχή από τον Νάνι, ο Ζαχαρίου έπιασε την καρφωτή κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Βοζίνια, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Στο 90ο λεπτό ο Ντουβεντρού, μέσα στην περιοχή, έπιασε την κεφαλιά όμως η μπάλα πέρασε μόλις έξω.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός (Πάμπος Χριστοδούλου): Βελλίδης, Κίκο, Ακόστα (66' Οικονομίδης), Κα, Βινίσιους, Κοφί (62' Ζαχαρίου), Αζουλάο, Σωτηρίου, Νάνι, Κυριάκου, Αγιτέ (81' Ντουβεντρού)

Στον πάγκο: Μπάιζα, Ψάλτης, Ανδρέου, Οκάμπος, Ντουβεντρού, Μουκτάρης

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Α. Τεσέιρα, Μεντόγεβιτς, Αβραάμ, Αντάμοβιτς (76' Γκαζαριάν), Αντωνίου, Μαέ, Αγκάνοβιτς, Γκοντάλ (11' Ζντραβκόφσκι), Κυριάκου, Μαΐντεβατς (85' Χουράδο)

Στον πάγκο: Πρόσεκ, Τόρες, Γερολέμου, Παντελή, Ν. Τεσέιρα, Φράγκος

Οι δηλώσεις των προπονητών:

Πάμπος Χριστοδούλου (Ολυμπιακός): «Ήταν ένα δύσκολο παιχνίδι απέναντι σε μια πολύ καλά οργανωμένη ομάδα,  προερχόταν από πρόκριση με καλή ψυχολογία. Mας στοίχησε το γκολ στον ρυθμό μας, γιατί θα ήταν διαφορετικά αν σκοράραμε πρώτοι. Η ΑΕΛ ήταν οργανωμένη, είχαμε ευκαιρίες όμως ήταν δύσκολο να βρούμε τους διαδρόμους για το γκολ της ισοφάρισης. Στο δεύτερο μέρος η ομάδα μου ήταν καλύτερη και είχε ευκαιρίες για το δεύτερο γκολ. Μας βοήθησαν οι αλλαγές, ισοφαρίσαμε. Συνολικά, η ισοπαλία ήταν δίκαιο αποτέλεσμα. Συνεχίζουμε. Είναι ωραίες οι εκπλήξεις. Εμείς πρέπει να συνεχίσουμε να παίρνουμε βαθμούς γιατί τίποτα δεν είναι σίγουρο. Καλή συνέχεια στην ΑΕΛ και στον Κέρκεζ. Ευχαριστώ τον κόσμο και τους παίκτες μου για την προσπάθεια, γιατί δεν χάσαμε απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα».

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Όταν δεν κερδίζεις, καλό είναι να μην χάνεις. Ας μην ξεχνάμε πως εδώ έχασαν ο ΑΠΟΕΛ και η Ανόρθωση, είναι πολύ καλή ομάδα με καλό προπονητή. Ήταν προφανές πως ήμασταν κουρασμένοι στα τελευταία λεπτά λόγω των συνεχόμενων παιχνιδιών. Συγχαρητήρια στους ποδοσφαιριστές μου, όπως επίσης και στον Πάμπο Χριστοδούλου. Ήταν δίκαιη η ισοπαλία».