ΑΦΙΕΡΩΜΑ: Η Ευρωπαϊκή πορεία του Απόλλωνα στο πέρασμα των χρόνων (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τρίτη, 11/6/2019 - 08:31

Έτοιμος για την 23η σεζόν που θα εμφανιστεί σε Ευρωπαϊκές διοργανώσεις είναι ο Απόλλωνας. Η ομάδα της Λεμεσού τερμάτισε στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα και έτσι θα ξεκινήσει τις Ευρωπαϊκές της υποχρεώσεις από τον πρώτο προκριματικό γύρο του Γιουρόπα Λιγκ. Οι «γαλάζιοι» θα διεκδικήσουν την πέμπτη τους παρουσία τους ομίλους της δεύτερη τη τάξει διοργάνωσης στην Ευρώπη.

Η πρώτη παρουσία σε Ευρωπαϊκές διοργανώσεις

Ο Απόλλωνας συμμετείχε για πρώτη φορά σε Ευρωπαϊκή διοργάνωση στο Κύπελλο Κυπελλούχων 1966-67 όπου και γνώρισε τον αποκλεισμό από τον πρώτο γύρο κόντρα στην Σταντάρ Λιέγης με συνολικό σκορ 6-1 όμως και τα δύο παιχνίδια έγιναν στο Βέλγιο.

Δ

Η πρώτη και... μοναδική φορά σε ομίλους Ιντερτότο

Το 1996 ο Απόλλωνας συμμετείχε στους ομίλους του Ιντερτότο όπου και αντιμετώπισε τις Βέρντερ Βρέμης, Τζουργκάρντεν, Τοφτίρ και Λασκ Λιντς. Γνώρισε τρεις ήττες και αποκλείστηκε από τη συνέχεια με τρεις βαθμούς και μία νίκη κόντρα στν Τοφτίρ. Να σημειώσουμε ότι δέχθηκε και την πιο μεγάλη σε έκταση ήττας της ιστορίας του στην Ευρώπη καθώς ηττήθηκε με 8-0 από την Σουηδική, Τζουργκάρντεν.

Οι δύο πρώτες σερί σεζόν στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ

Η περίοδος 2013-14 αποτελεί την πρώτη χρονιά που ο Απόλλωνας κατάφερε να εξασφαλίσει τη συμμετοχή του σε Ευρωπαϊκούς ομίλους. Αντίπαλοι του ήταν η Λάτσιο, η Λέγκια Βαρσοβίας και η Τουρκική, Τραμπζονσπόρ. Ο Απόλλωνας τερμάτισε στην 3η θέση με τέσσερις βαθμούς και αποκλείστηκε καθώς πέτυχε μία νίκη εκτός έδρας κόντρα στην Λέγκια ενώ απέσπασε και ισοπαλία 0-0 με τη Λάτσιο.

Την επόμενη περίοδο (2014-15) ο Απόλλωνας κατάφερε να επιστρέψει στους ομίλους της διοργάνωσης όπου και βρέθηκε απέναντι στις Ζυρίχη, Βιγιαρεάλ και Γλάντμπαχ. Κατάφερε να μαζέψει μόλις τρεις βαθμούς (εντός έδρας νίκη επί της Ζυρίχης) και έτσι αναπόφευκτα τερμάτισε στην τέταρτη θέση του ομίλου.

Α

Οι δύο τελευταίες παρουσίες στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ

Μετά από αποχή δύο χρόνων ο Απόλλωνας κατάφερε να ξαναβρεθεί στους ομίλους της διοργάνωσης της σεζόν 2017-18. Η ομάδα της Λεμεσού κληρώθηκε στον όμιλο μαζί με τις Λυών, Έβερτον και Αταλάντα. Απολογισμός, τρεις ισοπαλίες και τρεις ήττες με αποτέλεσμα να αποκλειστεί στην τέταρτη θέση.

Κατά την περσινή περίοδο η ομάδα του Σωφρόνη Αυγουστή πήρε εκ νέου το εισιτήριο για τους ομίλους της διοργάνωσης. Ήταν στον ίδιο όμιλο μαζί με τις Μαρσέιγ, Άιντραχτ Φραγκφούρτης και Λάτσιο. Παρά τους επτά βαθμούς (δύο νίκες, μία ισοπαλία, τρεις ήττες) τερμάτισε στην τρίτη θέση και αποχαιρέτησε τη συνέχεια.

Α

Αριθμοί και στατιστική

Ο Απόλλωνας μετρά συνολικά 97 παιχνίδια στην Ευρώπη σε όλες τις διοργανώσεις και φάσεις. Έχει καταφέρει να πάρει τη νίκη σε 19 παιχνίδια ενώ 18 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα ενώ άλλα 50 παιχνίδια γνώρισε την ήττα.

Σε αυτές τις 97 αναμετρήσεις ο Απόλλωνας μετρά 127 γκολ στο ενεργητικό του, ενώ δέχθηκε 183.

Μεγαλύτερη Ευρωπαϊκή νίκη για τους Λεμεσιανούς το 4-0 που πέτυχαν δύο φορές. Η πρώτη ήταν κόντρα στη Βάτς κατά την περίοδο 1993-94 στον πρώτο προκριματικό γύρο του ΟΥΕΦΑ. Ακολούθησε η σεζόν 2015-16 όπου στο δεύτερο προκριματικό επικράτησε με 5-0 της Τράκαϊ από τη Λιθουανία.

Η μεγαλύτερη ήττα σημειώθηκε κόντρα στη Σουηδική Τζουργκάρντεν στους ομίλους του Ιντερτότο την περίοδο 1995-96 αλλά και την περίοδο 1982-83 κατά τον πρώτο προκριματικό γύρο στο κύπελλο Κυπελλούχων κόντρα στην Μπαρσελόνα όπου μάλιστα σημείωσε χατ-τρικ ο Μαραντόνα απέναντι στον Απόλλωνα.