«Αφεντικό» της πόλης η Γιούβεντους, επικράτησε άνετα της Τορίνο

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε το Derby della Mole η Γιουβέντους, η οποία συνέτριψε 4-1 την Τορίνο και ξέφυγε στο +7 -έστω και προσωρινά- από τη 2η Λάτσιο.

Αυτή ήταν 7η διαδοχική νίκη των «μπιανκονέρι» στο ιταλικό πρωτάθλημα, ενώ συνέχισαν την εξαιρετική παράδοση που έχουν χτίσει με την «γκρανάτα», από την οποία έχουν να χάσουν εντός έδρας εδώ και 25 χρόνια!

Παράλληλα, γιόρτασαν με τον καλύτερο τρόπο την ιστορική στιγμή του Τζιανλουίτζι Μπουφόν, ο οποίος έγινε ρέκορντμαν συμμετοχών στη Serie A.

Η ομάδα του Σάρι ευτύχησε να προηγηθεί στην πρώτη ευκαιρία της, με τον φορμαρισμένο Ντιμπάλα να ανοίγει το σκορ στο 3’ με πλασέ μέσα από την περιοχή.

Στο 29’, η Γιούβε διπλασίασε τα τέρματά της, με τον Κουαδράδο να εκτελεί με διαγώνιο σουτ τον Σιρίγκου.

Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι, με τον Μπελότι να εκτελεί εύστοχα την «εσχάτη των ποινών» για το 2-1 (45’+6’).

Από ‘κει και πέρα, οι «μπιανκονέρι» ήλεγξαν το ρυθμό, ενώ η Τορίνο δεν είχε τον τρόπο να απειλήσει.

Στο 61’, ο Κριστιάνο Ρονάλντο έγραψε το 3-1 με απευθείας εκτέλεση φάουλ, ενώ το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 87’ με αυτογκόλ του Τζίτζι.

Αυτή ήταν η 9η ήττα στα 11 τελευταία ματς για την «γκρανάτα» (1-1-9), που παραμένει μπλεγμένη σε περιπέτειες.

Δύο ακόμα ιστορικά ρεκόρ κατέγραψε ο Κριστιάνο Ρονάλντο. Με το πρώτο γκολ του από απευθείας εκτέλεση φάουλ μετά από 81 ματς, ο Πορτογάλος επιθετικός έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής της Γιουβέντους που φτάνει τα 25 τέρματα σε μία σεζόν από τον Ομάρ Σίβορι το 1961.

Επίσης, έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία που πετυχαίνει 25 -τουλάχιστον- γκολ σε μία περίοδο στη Serie A, στην Premier League, αλλά και στη La Liga.