«Καθάρισε» την Πάφο και μπήκε με... το δεξί η ΑΕΛ (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Δευτέρα, 13/9/2021 - 21:58

Νίκη και με... το δεξί!

Η ΑΕΛ επικράτησε με 4-0 της Πάφου στο Τσίρειο, για την 2η αγωνιστική, αρχίζοντας ιδανικά το νέο πρωτάθλημα.

Η ομάδα της Λεμεσού είχε εξαιρετική παρουσία και παίζοντας πολύ όμορφο ποδόσφαιρο κατάφερε να «καθαρίσει» την αντίπαλο της και να πάρει τους πρώτους τρεις βαθμούς.

Ανώμαλη προσγείωση για τους Παφίτες, οι οποίοι δέχθηκαν βαριά ήττα με το ίδιο σκορ όπου πήραν τη μεγάλη νίκη στην πρεμιέρα με τον ΑΠΟΕΛ, αφού η εικόνα τους δεν ήταν ανάλογη.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους «λέοντες» ο Στέφαν Τσέποβιτς, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ (8', 37'), με τους Έουλερ (49') και Μάζουρεκ (75') να πετυχαίνουν τα άλλα δύο τέρματα.

Με την πρώτη της νίκη η ΑΕΛ έφτασε τους 3 βαθμούς και την επόμενη (3η) αγωνιστική φιλοξενείται το ερχόμενο Σάββατο (18/9, 20:00) από τον Ολυμπιακό στο ΓΣΠ. Από την άλλη, στους 3 πόντους έμεινε και η Πάφος, αλλά σε δύο αγώνες, ενώ την ίδια μέρα (18/9, 18:00) υποδέχεται την ΑΕΚ στο «Στέλιος Κυριακίδης».

Στην πρώτη φάση του αγώνα, στο 8ο λεπτό, η ΑΕΛ άνοιξε το σκορ. Μετά από σέντρα του Μεντόγεβιτς στην περιοχή, ο Τσέποβιτς έπιασε ένα γυριστό σουτ στην κίνηση και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 1-0.

0

Στο 28' και μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Πάνιτς έπιασε την κεφαλιά, με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Πέντε λεπτά αργότερα, η Πάφος σκόραρε με τον Κοβάσεβιτς, ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε με τη χρήση του VAR, καθώς βρήκε τη μπάλα με το χέρι.

Στο 37ο λεπτό όμως, η ΑΕΛ πέτυχε και δεύτερο γκολ. Ο Έουλερ έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Πελέ αρχικά δεν βρήκε καλά τη μπάλα και ο Τσέποβιτς με υποδειγματικό σουτ με πλάτη την άμυνα, έστειλε ξανά τη μπάλα στα δίχτυα για το 2-0.

0

Στην πρώτη ευκαιρία του δευτέρου μέρους, στο 49ο λεπτό, η ΑΕΛ πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Μαζάν από αριστερά έκανε ωραίο γύρισμα στην περιοχή και ο Έουλερ από κοντά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 3-0.

0

Τρία λεπτά μετά, ο Πελέ δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής, με τον Ρούντκο να μαζεύει.

Στο 62ο λεπτό, ο Κβίντα στην περιοχή επιχείρησε να απειλήσει με τακουνάκι, όμως ο Κεραυνός μάζεψε σταθερά.

Στο 76' η ΑΕΛ κατάφερε να φτάσει και σε τέταρτο γκολ. Ο Έουλερ έκανε τη σέντρα από αριστερά και ο Μάζουρεκ με κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 4-0.

Στο 89ο λεπτό, ο Πάντσεον δοκίμασε ένα σουτ εκτός περιοχής με τον Κεραυνό να αποκρούει σταθερά.

Στην τελευταία φάση του αγώνα, στις καθυστερήσεις, ο Μπεριγκό γύριζε για τον Ζάιρο, ο οποίος από κοντά δεν μπόρεσε να νικήσει τον Κεραυνό που κράτησε το μηδέν.

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Κεραυνός, Σάντος, Τεσέιρα, Ριστέφσκι, Μαζάν, Μεντόγεβιτς (80' Ρέινολντς), Νταβόρ, Ριέρα (66' Μάζουρεκ), Τόρες (18' Έουλερ), Πελέ (65' Γεωργίου), Τσέποβιτς (80′ Άδωνης).

Πάφος (Ντάρκο Μίλανιτς): Ρούντκο, Αουρέλιο, Κβίντα, Μπάριτς, Μιχαήλ (79' Πάγιτς), Πάντσεον, Πάνιτς (75' Ντράγκομιρ), Κοβάσεβιτς (75' Μπεριγκό), Ζάιρο, Βαλακάρι (62' Φουρ), Αμπντουσαλάμοφ (62' Σεμέδο).

0

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ): «Αποδείξαμε ότι έχουμε ποιότητα. Σκοράραμε όταν έπρεπε και κάναμε πιο εύκολο το παιχνίδι. Έχει πράγματα που πρέπει να αναλύσουμε, αλλά έχουμε μέρες. Συγχαρητήρια στην ομάδα και τους παίκτες μου για την πολύ καλή εμφάνιση. Είναι πολύ σημαντικό το μηδέν πίσω. Ευχαριστώ στον κόσμο για τη στήριξη, θέλουμε να έρθουν περισσότεροι. Ευχαριστώ τον προπονητή της Πάφου για τα καλά λόγια. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά το πρωτάθλημα φέτος είναι πολύ δυνατό και είναι μαραθώνιος. Πρέπει να συνεχίσουμε τη σκληρή δουλειά».

Για τη συμμετοχή του Κεραυνού και του Νικολεττίδη: «Έχουμε τρεις πολύ καλούς τερματοφύλακες. Κάθε μέρα βλέπω στην προπόνηση, έκανε πολύ καλή δουλειά ο Κεραυνός. Είναι καλός ο Βοζίνια, όποιον και να βάλουμε έχουμε σιγουριά. Πρέπει να συνεχίσει τη σκληρή δουλειά ο Κεραυνός. Έδωσα την ευκαιρία στον Νικολεττίδη, υπάρχουν κι άλλοι. Έχουμε μικρούς που είναι στον στρατό, κάνουν προπόνηση και είναι πολύ κουρασμένοι. Αν είναι αθλητής της Εθνικής πρέπει να έχει βοήθεια για να έρθει στην προπόνηση. Πώς θα του δώσω ευκαιρία αν έρχεται 1-2 φορές στην προπόνηση. Οι Κύπριοι έχουν ταλέντο, αλλά πρέπει να με πιέσουν στην προπόνηση. Χωρίς σκληρή δουλειά το ταλέντο δεν σημαίνει τίποτα».

Ντάρκο Μίλανιτς (Πάφος): «Ήταν λίγο περίεργα τα πράγματα για εμάς. Δεν μπήκαμε καλά στο παιχνίδι. Μας πίεσε ο αντίπαλος. Μετά από είκοσι λεπτά βελτιωθήκαμε. Είχαμε καλές στιγμές και θα μπορούσαμε να είχαμε πετύχει κάτι καλό. Σκοράραμε, αλλά δεν είμαι σίγουρος για το τι έγινε. Ήμουν μακριά από την φάση αυτή. Στο 2ο ημίχρονο προσπάθησα να δώσω κίνητρα στους ποδοσφαιριστές μου. Στο τρίτο γκολ ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι. Δεχτήκαμε τέσσερα εύκολα γκολ, αλλά αυτό δείχνει και την ποιότητα του αντιπάλου. Χωρίς να δημιουργήσουν πολλές ευκαιρίες, τις εκμεταλλεύτηκε και σκόραρε. Είναι δουλειά μας να βελτιωθούμε από εδώ και πέρα. Ακόμα και στο τέλος προσπαθήσαμε να σκοράρουμε. Πρέπει να παρουσιαστούμε βελτιωμένοι στο επόμενο παιχνίδι. Να προετοιμαστούμε 120% πιο καλά».

Στέφαν Τσέποβιτς (ΑΕΛ): «To σημαντικό ήταν να κερδίσουμε. Δεν ήταν εύκολο παιχνίδι. Πήραμε την νίκη και τους τρεις βαθμούς Το σημαντικό είναι να συνεχίσουμε και να ευχαριστήσουμε τον κόσμο που ήταν σήμερα μαζί μας. Είναι σημαντικό να σκοράρω. Είμαστε ομάδα. Μαζί αμυνόμαστε και μαζί επιτιθόμαστε. Το ζητούμενο είναι να συνεχίσουμε με αυτό τον ρυθμό».

Θεόδωρος Αντωνίου (ΑΕΛ): «Θα δώσω συγχαρητήρια στον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο και πραγματικά με τον κόσμο μπορούμε να κάνουμε μεγαλύτερα πράματα. Μπράβο στον κόσμο, στους προπονητές, στους ποδοσφαιριστές. Ήταν ένα καλό ξεκίνημα για την ομάδα μας. Πήραμε τους τρεις βαθμούς και προχωράμε. Είναι μακρύς ο δρόμος, με 7-8 ομάδες που θέλουν να διεκδικήσουν το πρωτάθλημα».

Για τον Τσέποβιτς: «Είναι η δουλειά του να σκοράρει και θα σημειώσει και άλλα γκολ. Όπως και οι υπόλοιποι είναι πάρα πολύ καλοί ποδοσφαιριστές. Τους παλιούς τους γνωρίζουμε και οι νέοι έχουν αρκετό ταλέντο και όσο περνά ο καιρός θα δείχνουν νέα πράγματα. Όλοι θα χρησιμοποιηθούν από τον προπονητή μας όπως και όταν πρέπει».

Για τον Τόρες: «Δεν ξέρουμε ακόμη, ελπίζουμε να μην είναι κάτι σοβαρό. Ρώτησα τον Μάνουελ και πιστεύει πως δεν είναι κάτι σοβαρό. Αύριο θα περάσει από τις απαραίτητες εξετάσεις».