«Πέταξε» έξω την ΑΕΛ και... πάει τελικό ο Ολυμπιακός (ΦΩΤΟ & ΒΙΝΤΕΟ)

Τετάρτη, 21/4/2021 - 19:59

Την «πέταξε» έξω και... έγραψε ιστορία!

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 0-1 της ΑΕΛ στο Τσίρειο και σε συνδυασμό με το σκορ του πρώτου αγώνα (4-2) πήρε την πρόκριση για τον τελικό.

Ο «Τακτακαλάς» ήταν καλύτερος στον αγωνιστικό χώρο, προηγήθηκε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σάλι στο 11' και διαχειρίστηκε άψογα τόσο το προβάδισμα του, όσο και το σκορ του πρώτου ημιτελικού.

Μακριά από τον καλό της εαυτό η ομάδα της Λεμεσού, που δεν μπόρεσε να κάνει απολύτως τίποτα, παίζοντας και με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Σάντος στο 43ο λεπτό.

Η ομάδα της Λευκωσίας έκανε τη μεγάλη έκπληξη και έγραψε ιστορία, αφού θα βρεθεί για πρώτη φορά στον τελικό έπειτα από 30 χρόνια, περιμένοντας μια εκ των Ανόρθωση και ΑΠΟΕΛ.

Μεγάλη η αποτυχία για τους «λέοντες» που δεν κατάφεραν να περάσουν στον τελικό και να διεκδικήσουν το κύπελλο, λίγα 24ωρα μετά την ήττα στο Λεμεσιανό ντέρμπι που κάνει δύσκολη τη δουλειά και στο πρωτάθλημα.

Επόμενη υποχρέωση για την ΑΕΛ την ερχόμενη Δευτέρα (26/4, 19:30) απέναντι στην Ομόνοια στο ΓΣΠ, για την 8η αγωνιστική των play-off.

Την ίδια μέρα μέρα (26/4, 17:00) και για την ίδια αγωνιστική, ο Ολυμπιακός φιλοξενείται από την Ανόρθωση στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

• Ο μεγάλος τελικός της διοργάνωσης θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Στο 10ο λεπτό ο Ολυμπιακός κέρδισε πέναλτι με τη χρήση του VAR, μετά από χέρι του Τόρες στην περιοχή.

Στην εκτέλεση ήταν ο Σάλι και σημαδεύοντας τη δεξιά γωνία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για το 0-1.

1

Στο 31' ο Πάντιτς με μακρινή μπαλιά βρήκε τον Ριέρα που πάτησε περιοχή και έκανε το σουτ, με τον Μιχαήλ να αποκρούει.

Οκτώ λεπτά μετά, ο Τόρες δοκίμασε το σουτ εκτός περιοχής με τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει σε κόρνερ.

Στο 43ο λεπτό η ΑΕΛ έμεινε με δέκα παίκτες, έπειτα από την αποβολή του Σάντος για αγκωνιά στον Σάλι.

0

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στις καθυστερήσεις, ο Τόρες σέντραρε στην περιοχή για τον Μαέ και η κεφαλιά του οποίου αποκρούστηκε δύσκολα από τον Μιχαήλ.

Στο 54' η πρώτη φάση του δευτέρου μέρους, με τον Ριέρα να κάνει τη σέντρα από δεξιά, ο Τεϊσέιρα έπιασε την κεφαλιά, ωστόσο η μπάλα πήγε παράλληλα και χάθηκε η ευκαιρία.

Στο 84ο λεπτό η επόμενη φάση, με τον Ζαχαρίου να κάνει το σουτ εκτός περιοχής και να στέλνει τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Τέσσερα λεπτά μετά, ο Αβραάμ δοκίμασε το σουτ έξω από την περιοχή με τη μπάλα να περνάει λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Στο 89' ο Χαραλάμπους έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και ο Βοζίνια έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ.

0

ΑΕΛ (Ντούσαν Κέρκεζ): Βοζίνια, Τεϊσέιρα, Πάντιτς, Μεντόγεβιτς, Σάντος, Ζντραφκόφσκι (61' Αντάμοβιτς), Ριέρα (61' Παπαφώτης), Ντανίλο (73' Μπάμπιτς), Τόρες (73' Αβντιγιάι), Γεωργίου (67' Αβραάμ), Μαέ.

Ολυμπιακός (Τσέντομιρ Γιανέφσκι): Μιχαήλ, Ψάλτης, Σωτηρίου, Σαμπίνια (52' Ανδρέου), Κυριάκου, Νάνι, Γαρουφαλιάς, Σαντάνα (72' Χαραλάμπους), Χάνι (58' Ζαχαρίου), Σάλι, Μάντζης (72' Μανρίκε).

0

Ντούσαν Κέρκεζ (ΑΕΛ):

Τσέντομιρ Γιανέφσκι (Ολυμπιακός): «Συγχαρητήρια στους παίκτες και το επιτελείο μου, γι’ αυτή την ιστορική επιτυχία. Οι μεγαλύτεροι ήρωες είναι αυτοί. Είναι σημαντικό ότι είμαστε στον τελικό μετά από τριάντα χρόνια. Είναι σημαντική και η δουλειά που έκανε η διοίκηση και οι οπαδοί. Την καλύτερη δουλειά την έκαναν οι παίκτες μας, είναι ήρωες και έγραψαν ιστορία ανεξαρτήτως του τι θα κάνουν στον τελικό. Ξέραμε ότι για να περάσουμε έπρεπε να σκοράρουμε στη Λεμεσό. Δεν είναι εύκολο να κερδίσεις δύο φορές την ΑΕΛ, που είναι μια από τις καλύτερες ομάδες του πρωταθλήματος. Ελπίζω να μη χάσουν το ηθικό τους, γιατί μπορούν να διεκδικήσουν το πρωτάθλημα. Μας άξιζε να πάμε στον τελικό».

Για το αν μπορεί ο Ολυμπιακός να πάρει το κύπελλο: «Πιστεύουμε ότι μπορούμε και θέλουμε να πάρουμε το κύπελλο. Χάρη στους παίκτες μου, θα είμαι για έκτη φορά σε τελικό σαν παίκτης και σαν προπονητής».

Κωνσταντίνος Σωτηρίου (Ολυμπιακός): «Ήταν αυτό που θέλαμε, κανείς δεν μας πίστευε. Νικήσαμε την ΑΕΛ, μια μεγάλη ομάδα, και τώρα βλέπουμε τον τελικό. Το πιστεύαμε μετά το 4-2, ξέραμε ότι έπρεπε να κρατήσουμε το μηδέν και ότι θα σκοράρουμε. Μας γεμίζει χαρά και περηφάνια, τους αφιερώνουμε την πρόκριση και αφιερώνουμε τη νίκη στον κ. Κούλλη (σ.σ.: Παπαγεωργίου). Πιστεύουμε στην ομάδα μας και ότι θα πανηγυρίσουμε την κατάκτηση του τροπαίου. Τα παιχνίδια πρωταθλήματος θα είναι μια καλή προπόνηση για τον τελικό».

Πάρης Ψάλτης (Ολυμπιακός): «Ως ομάδα όταν ξεκίνησε η σεζόν, θέσαμε ως στόχο το κύπελλο και ας μην το λέγαμε πολλές φορές. Το ξέραμε όμως, το νιώθαμε, το θέλαμε και σιγά-σιγά φτάσαμε στον τελικό και περιμένουμε αντίπαλο. Ο στόχος μας δεν ήταν ο τελικός, είναι ξεκάθαρα η κατάκτηση του κυπέλλου. Σε κάθε παιχνίδι παλεύουμε για τη νίκη και έτσι θα συνεχίσουμε. Αυτό να περιμένει ο κόσμος από εμάς».

Θεόδωρος Αντωνίου (ΑΕΛ): «Όντως ήταν δύσκολο από το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα. Έγινε ακόμη πιο δύσκολο από το πέναλτι και το 0-1 από τον Ολυμπιακό. Θέλω να συγχαρώ για την πρόκριση, καλός αντίπαλος και κάθε επιτυχία στον τελικό. Είμαστε αρκετά λυπημένοι. Κάποια από τα παιδιά χρειάστηκαν τη στήριξη μας, όταν τέλειωσε το παιχνίδι. Εμείς είμαστε περήφανοι για την προσπάθεια τους. Μπορεί αυτή τη στιγμή να είμαστε λυπημένοι, πικραμένοι, αλλά νομίζω ότι αυτό που ξεκινήσαμε από το καλοκαίρι, έχει φέρει κάποια αποτελέσματα, είμαστε ήδη στην Ευρώπη και ο στόχος για τη νέα χρονιά είναι να έχουμε την ίδια παρουσία. Να είμαστε στα ψηλά, να είναι διεκδικητική και πάμε στα τρία εναπομείναντα ματς για τρεις νίκες. Τελευταίες μέρες δεν ήρθαν τα αποτελέσματα που θέλαμε, να συγχαρούμε παίκτες και να προσπαθήσουμε να εμψυχώσουμε για τη συνέχεια. Θα κάνουμε ό,τι μπορούμε για να στηρίξουμε αυτά τα παιδιά, αρχής γενομένης από το ματς με την Ομόνοια. Είναι δύσκολες οι στιγμές, προσπάθησαν, αλλά δεν τα κατάφεραν. Εμείς ξέρουμε ποιοι είναι. Θα πάμε στο ΓΣΠ να κάνουμε αυτό που κάνουμε από την αρχή της χρονιάς, να παίξουμε καλά και να κερδίσουμε».