Νίκησε τον Έρμη και προκρίθηκε στην επόμενη φάση η ΑΕΛ

Πέμπτη, 6/10/2022 - 18:56

Η ΑΕΛ επικράτησε σήμερα (06/10) εναντίον του Ερμή με 1-0, στο πλαίσιο της πρώτης φάσης του κυπέλλου και προκρίθηκε στην επόμενη φάση.

Οι «λέοντες» εμφανίστηκαν βελτιωμένοι, όμως αντιμετωπίζουν προβλήματα, ειδικά μεσοεπιθετικά, καθώς για ακόμη μια φορά δυσκολεύτηκαν να σκοράρουν .

Παρ' όλ' αυτά κατάφεραν, να πάρουν με άνεση το επιθυμητό αποτέλεσμα και αυτό είναι που κρατάνε. Το μοναδικό γκολ του αγώνα, έβαλε ο Σις στο 30ο λεπτό, με κεφαλιά.

Μελανό σημείο του ματς για τους γηπεδούχους, είναι το γεγονός πως έχασαν δύο παίκτες τους, οι οποίοι αποχώρησαν με πρόβλημα τραυματισμού. Ο λόγος για τους Παπαφώτη και Μπάστο, οι οποίοι έγιναν αναγκαστική αλλαγή στο 63ο λεπτό και το 77ο αντίστοιχα.

Η ομάδα της Αραδίππου, δεν μπόρεσε να αντιδράσει και κλείστηκε στο δικό της μισό του γηπέδου, ενώ ήταν ανύπαρκτη επιθετικά, ολοκληρώνοντας τον αγώνα μόνο με μία τελική προσπάθεια.

Το... βλέμμα της ΑΕΛ στρέφεται τώρα, στον μεγάλο αγώνα κόντρα στην Ομόνοια, την Δευτέρα (10/10) για την 6η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, με στόχο να κάνει την πρώτη της νίκη.

Ο μεγάλος τελικός του κυπέλλου θα μεταδοθεί ζωντανά και αποκλειστικά από τον Alpha Κύπρου

Οι ενδεκάδες:

ΑΕΛ (Τσεντομίρ Γιανέβσκι): Ολιβέιρα, Μπάστο, Κάσα, Νταβόρ, Μπεραχίνο, Παπαφώτης, Μακρής, Μιλιντσεάνου, Μπιλοβάρ, Ντζαλμά. Σις

Ερμής (Μιχάλης Μάρκου): Κάσπερ, Νικολάου, Καφατάρης, Κάσες, Ράσπας, Ντζάι, Λύτρας, Τσοκκάς, Αδάμου, Καμαρά,Ρόκα