Νίκησε την ΑΕΛ στο Τσίρειο και... έπιασε εξάδα η Ανόρθωση (ΒΙΝΤΕΟ)

Κυριακή, 27/11/2022 - 20:57

Νίκη... εξάδας!

Η Ανόρθωση επικράτησε 0-1 της ΑΕΛ στο Τσίρειο, για την 12η αγωνιστική του πρωταθλήματος Cyta, παίρνοντας ένα πολύ σημαντικό «διπλό».

Με μια βελτιωμένη εμφάνιση και με γκολ του Νινγκά (44'), η «Κυρία» κατάφερε να επιστρέψει στις νίκες και με αυτή να ανεβεί ξανά στην πρώτη εξάδα της βαθμολογίας.

Τρίτη συνεχόμενη ήττα για την ομάδα της Λεμεσού, η οποία δείχνει να το... χάνει ξανά, έχοντας εκ νέου κακή εικόνα και έδειξε επηρεασμένη από την απουσία του Τσέντομιρ Γιανέβσκι από τον πάγκο.

Με αυτή την ήττα η ΑΕΛ έπεσε στην 9η θέση με 14 βαθμούς και την επόμενη (13η) αγωνιστική δίνει την ερχόμενη Κυριακή (4/12, 19:00) το Λεμεσιανό ντέρμπι με τον Απόλλωνα στο Τσίρειο.

Από την άλλη, με τη νίκη η Ανόρθωση ανέβηκε στην 6η θέση με 17 βαθμούς και την ερχόμενη Κυριακή (4/12, 17:00) υποδέχεται τον Άρη στο «Αντώνης Παπαδόπουλος».

Στο 13' η πρώτη τελική του ματς και από πλευράς ΑΕΛ, με τον Φραντζή να κάνει τη σέντρα από δεξιά και τον Κάσα με κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα λίγο πάνω από τα δοκάρια.

Δύο λεπτά μετά η Ανόρθωση «απάντησε», με τον Κορέια να σεντράρει από αριστερά και τον Νινγκά με άστοχη κεφαλιά να στέλνει τη μπάλα έξω.

0

Στο 21ο λεπτό, ο Κίκο εκτέλεσε το κόρνερ και ο Αντωνιάδης με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έστειλε τη μπάλα άουτ.

Οκτώ λεπτά αργότερα, ο Σαμπό βρήκε ωραία τον Σαμπό αριστερά, αυτός δοκίμασε το διαγώνιο σουτ και ο Μούριελ απέκρουσε δύσκολα σε κόρνερ.

Στο 44' η Ανόρθωση άνοιξε το σκορ. Μετά από γρήγορη αντεπίθεση, ο Γουαρίς γύρισε από αριστερά στον Νινγκά κι αυτός πλάσαρε ιδανικά για το 0-1.

0

Στην τελευταία φάση του ημιχρόνου, στο 45'+1', ο Χαρογιάν έκανε το παράλληλο γύρισμα από αριστερά και ο Αντωνίου με σουτ στην κίνηση από κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 51' η πρώτη φάση στο β' μέρος, με τον Τσιμπόλα να «τσιμπάει» για τον Σις, αυτός έκανε πλασέ στην κίνηση και η μπάλα πέρασε λίγο έξω.

Ένα λεπτό μετά, ο Κάσα με ατομική προσπάθεια γύρισε για τον Κατσανίκλιτς, αυτός έκανε σουτ στην κίνηση και η μπάλα κόντραρε στον Σαμπό που έσωσε.

Στο 59ο λεπτό, ο Σαμπό έκανε τη σέντρα, ο Νεοφύτου έβαλε την κόντρα και η μπάλα πέρασε άουτ.

Πέντε λεπτά αργότερα η ΑΕΛ «άγγιξε» την ισοφάριση, με τον Μιραλάς να κάνει το σουτ από το ύψος του πέναλτι και να σημαδεύει το οριζόντιο δοκάρι.

Στο 66' ο Τσιμπόλα δοκίμασε ένα διαγώνιο σουτ, εκτός περοχής, με τον Κεραυνό να αποκρούει δύσκολα.

Δώδεκα λεπτά μετά, ο Χρυσοστόμου βγήκε τετ-α-τετ με τον Μουριέλ, το τελείωμα του όμως ήταν άστοχο και έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 81ο λεπτό, ο Αμπαρζουμιάν έκανε τη σέντρα από δεξιά και ο Νινγκά από κοντά έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

0

ΑΕΛ (Μπόγιαν Μαρκόφσκι*): Μούριελ, Φραντζής, Τεϊσέιρα, Μπάστο, Νεοφύτου (63′ Ντζάλμα), Μεντόγεβιτς (63′ Μιλιντσεάνου), Τσιμπόλα, Κατσανίκλιτς, Μακρής (46′ Σις), Κάσα (63′ Μιραλάς), Μπεραχίνο.

Ανόρθωση (Τσίσκο Μουνιόθ): Κεραυνός, Αντωνίου (78′ Αμπαρτζουμιάν), Χαρογιάν, Μπαϊσίνιο, Αντωνιάδης, Κίκο (60′ Χρυσοστόμου), Σαμπό, Αρτυματάς (70′ Χριστοφή), Κορέια (70′ Φερέιρα), Γουαρίς (60′ Ουάρντα), Νινγκά.

*ο Τσέντομιρ Γιανέβσκι ήταν τιμωρημένος και τη θέση του στον πάγκο πήρε ο βοηθός του

0

Μπόγιαν Μαρκόφσκι (ΑΕΛ): «Συγχαρητήρια στην Ανόρθωση για τη νίκη της. Έγινε ένα σκληρό παιχνίδι. Είχαμε την υπεροχή στο ξεκίνημα. Μετά ο αγώνας ήταν πάνω-κάτω. Μετά από ένα κόρνερ δικό μας δεχθήκαμε στην αντεπίθεση το γκολ. Στο β΄ μέρος είχαμε τις ευκαιρίες μας αλλά δεν σκοράραμε. Κοιτάμε τον επόμενο αγώνα. Είναι δύσκολη η συνέχεια μετά και την 3η μας ήττα. Μετά από ένα σερί χάσαμε τρεις αγώνες. Δεν μπορούμε να κοιτάζουμε πίσω. Κοιτάζουμε μπροστά, δεν έχουμε άλλη επιλογή. Πρέπει να είμαστε συγκεντρωμένοι στους αγώνες μας. Πρέπει να δουλέψουμε πάνω σ’ αυτά και να βελτιωθούμε. Υπάρχουν και άλλοι αγώνες και ειδικά ντέρμπι. Όποιος κάνει τα λιγότερα λάθη κερδίζει».

Τσίσκο Μουνιόθ (Ανόρθωση): «Ξέραμε ότι θα ήταν ένα σκληρό παιχνίδι. Συγχαίρω τους ποδοσφαιριστές μου που έκαναν ένα τέλειο παιχνίδι. Η νίκη ήταν πολύ σημαντική γιατί το παιχνίδι αναμενόταν και ήταν σκληρό».

Για τις αλλαγές του που έδειχναν επιθετικές διαθέσεις: «Προσπάθησα να εκμεταλλευτώ το ανοικτό μισό γήπεδο, κάτι που έγινε και ήρθε το γκολ. Σε κάποιες στιγμές ο αντίπαλος έβγαλε στα άκρα επιπλέον ποδοσφαιριστές και κάναμε τις απαραίτητες αλλαγές. Η ουσία είναι ότι κερδίσαμε γιατί και με την Πάφο παίξαμε καλά, αλλά η ουσία είναι να παίρνεις τις νίκες».

Ανδρέας Κεραυνός (Ανόρθωση): «Ένιωσα περίεργα, αλλά είμαι περήφανος για τον εαυτό μου. Το πρώτο μου παιχνίδι συνδυάστηκε με νίκη και μηδέν παθητικό».