Διεθνή

"Γιατί μου το έκανες αυτό; Ήμουν μόνο 14 όταν με βίασες..." (ΒΙΝΤΕΟ)

Πρόσωπο με πρόσωπο με τον τζιχαντιστή βιαστή της ήρθε η Ashwaq Hajji Hameed, μια Γιαζίντι γυναίκα η οποία πωλήθηκε ως δούλα όταν ήταν 14 ετών και έγινε σκλάβα του σεξ για μέλος του ISIS. Τον κοίταξε στα μάτια και του έθεσε όλα αυτά τα ερωτήματα που την βασανίζουν εδώ και τόσα χρόνια.

Η Ashwaq είχε καταφέρει να αποδράσει και να διαφύγει στη Γερμανία, όπου άρχισε καινούργια ζωή. Το 2018 όμως, πέτυχε τυχαία σε δρόμο της Στουτγάρδης τον βιαστή της, τον Abu Human, ο οποίος τη σταμάτησε λέγοντάς της απειλητικά "ξέρω πού μένεις".

Κατατρομαγμένη έφυγε και εγκαταστάθηκε σε στρατόπεδο προσφύγων στο Ιράκ μαζί με τον πατέρα της. Όταν έμαθε όμως ότι βρίσκεται στη φυλακή, αποφάσισε να σηκώσει το ανάστημα της, να τον συναντήσει και να μάθει γιατί έγιναν όλα αυτά.

Το στιγμιότυπο κατέγραψε η Ιρακινή Εθνική Υπηρεσία Πληροφοριών και μεταδόθηκε από την ιρακινή τηλεόραση το βράδυ του Σαββάτου.

"Μου κατέστρεψες τη ζωή την ημέρα που με βίασες, όταν ήμουν μόλις 14 ετών"

Με αυτά τα λόγια άρχισε, ζητώντας του να την κοιτάξει στα μάτια, να της απαντήσει όλα τα ερωτήματα που τη βασανίζουν και που ακόμα τη στοιχειώνουν.

"Σήκωσε το κεφάλι σου. Γιατί μου το έκανες αυτό; Γιατί; Επειδή είμαι Γιαζίντι; Ήμουν μόνο 14 όταν με βίασες. Σήκωσε το κεφάλι σου. Έχεις αδερφή; Συναισθήματα; Κάποια τιμή; Ήμουν 14 χρονών. Η ηλικία της κόρης σου! Του γιου σου! Η ηλικία της αδερφής σου! Μου έχεις καταστρέψει τη ζωή. Μου πήρες τα πάντα. Όλα όσα ονειρεύτηκα. Τώρα όμως, ξέρεις τι είναι τα βασανιστήρια. Ξέρεις τι είναι η μοναξιά".

Και μετά από την εξομολόγηση της κατέρρευσε και σωριάστηκε στο έδαφος, χωρίς να λάβει καμία απάντηση.

Επόμενο άρθρο

Ετοιμοθάνατος πατέρας ήθελε να δει μαζί με το γιο του τη νέα ταινία Star Wars

Η Disney έκανε πραγματικότητα την τελευταία του επιθυμία δύο εβδομάδες πριν την πρεμιέρα
02/12/2019 - 15:52

ΣχετικέςΕιδήσεις

Οι ΗΠΑ μειώνουν τη στρατιωτική τους παρουσία τους στο ΙΡΑΚ

Οι συνομιλίες αξιωματούχων της Ουάσινγκτον και της Βαγδάτης φέρνουν θετικά αποτελέσματα
12/06/2020 - 09:39

11 κρατούμενοι στη Μεννόγεια, ύποπτοι για τρομοκρατία (ΒΙΝΤΕΟ)

Εντατικοποιήθηκαν οι έλεγχοι στην περιοχή της Χλώρακας και Γεροσκήπου
29/05/2020 - 07:55

Στη "φάκα" των Αρχών της Δανίας πιάστηκε 23χρονος φερόμενος τζιχαντιστής

Ετοιμαζόταν να διαπράξει τρομοκρατικές ενέργειες, δήλωσε ο Υπουργός Δικαιοσύνης της χώρας
02/05/2020 - 09:11

Συνελήφθη ένας από τους πλέον καταζητούμενους τζιχαντιστές στην Ευρώπη

Ο ράπερ που πολέμησε στο πλευρό των τζιχαντιστών σε Συρία και Ιράκ
22/04/2020 - 17:41

Καταζητούμενος ως μέλος του ISIS συνελήφθη στην κατεχόμενη Αμμόχωστο

Φωτογραφίες και αφίσες του Αμπντουλάχ Οτσαλάν στο διαμέρισμα όπου διέμενε
08/01/2020 - 13:00

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Υπόθεση 22,5 κιλών κάνναβης: Χειροπέδες στον 29χρονο που καταζητούσαν οι Αρχές

Ο 41χρονος τέλει υπό οκταήμερη κράτηση αφού παρουσιάστηκε σήμερα ενώπιον Δικαστηρίου

Αρχίζουν τα έργα και η Λεωφόρος Μακαρίου αλλάζει όψη (ΒΙΝΤΕΟ)

Πότε αρχίζουν οι εργασίες και πόσο θα διαρκέσουν
Ελλάδα

Ραγδαία αύξηση στην Ελλάδα: 50 νέα κρούσματα καταγράφηκαν το τελευταίο 24ωρο

Τα 24 εξ αυτών εντοπίστηκαν μετά από ελέγχους στις πύλες εισόδου

"Εισαγόμενα" τα 21 από τα 33 νέα κρούσματα κορωνοϊού στην Ελλάδα

Εντοπίστηκαν κατόπιν ελέγχων στις πύλες εισόδου τις χώρας

Τι αλλάζει από αύριο για όσους θέλουν να ταξιδέψουν στην Ελλάδα

Βήμα - Βήμα τα προαπαιτούμενα για τους επιβάτες που θα μεταβούν σε ελληνικούς προορισμούς
Διεθνή

Η Ιταλία αποφάσισε απαγόρευση εισόδου σε επιβάτες από 13 χώρες

«Δεν μπορούμε να ακυρώσουμε τις θυσίες που έκαναν οι Ιταλοί τους περασμένους μήνες»

Αγία Σοφία: Τουρκικά Μέσα μιλούν για «ναι» του ΣτΕ στη μετατροπή σε τέμενος

Την Παρασκευή πιθανότατα η δημοσίευση της απόφασης

ΗΠΑ: Ψευδοϊερέας πουλούσε απολυμαντικό για φάρμακο κατά του κορωνοϊού

Ο Γκρίνον και οι 3 γιοί του εκμεταλλεύτηκαν δηλώσεις του Προέδρου Ντόναλντ Τραμπ

tv news

«24 ΩΡΕΣ» Ο ιερέας με τα 10 παιδιά...η βιοπάλη, οι δυσκολίες και η πίστη

Μην χάσετε την τελευταία εκπομπή της σεζόν αυτό το Σάββατο με τον Κωνσταντίνο Κωνσταντίνου
Alpha TV Κύπρου

Η Μαρίνα είναι αποφασισμένη να αγωνιστεί για την αθώωση της Κάτιας ως το τέλος..

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε στα συγκλονιστικά τελευταία επεισόδια της σειράς!
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 10/07/2020 - 06:10ΑΛΛΑΞΕ ΤΟ