Υγεία

Σεξ: Ποια είναι η ιδανική διάρκεια για τις γυναίκες και ποια για τους άνδρες;

Ένα από τα στοιχεία που καθορίζει εάν μια σεξουαλική επαφή είναι ικανοποιητική, είναι η διάρκεια της. Υπάρχει όμως ιδανική διάρκεια στο σεξ; Κι αν ναι, ποια είναι αυτή για τους άνδρες και ποια για τις γυναίκες; Η επιστήμη απαντά.

Ερευνητές από το Πανεπιστήμιο New Brunswickεξέτασαν τις περιπτώσεις συνολικά 152 ζευγαριών με τους συμμετέχοντες να είναι ηλικίας από 21 έως και 77 ετών και οι μεταξύ τους σχέσεις να ποικίλλουν από διάρκειας 6 μηνών έως και 50 ετών!
Τα αποτελέσματα της έρευνας δημοσιεύτηκαν στην επιστημονική επιθεώρηση Journal of Sex Research.

Ποια είναι λοιπόν η ιδανική διάρκεια για τις γυναίκες και ποια για τους άνδρες;

Προκαταρκτικά – Γυναίκες (λεπτά της ώρας)
Ιδανική διάρκεια: 19
Πραγματική διάρκεια: 11

Προκαταρκτικά – Άντρες
Ιδανική διάρκεια: 18
Πραγματική διάρκεια: 13

Σεξουαλική επαφή (συνουσία) – Γυναίκες
Ιδανική διάρκεια: 14
Πραγματική διάρκεια: 7

Σεξουαλική επαφή (συνουσία) – Άντρες
Ιδανική διάρκεια: 19
Πραγματική διάρκεια: 8

Οι παραπάνω αριθμοί απεικονίζουν το τι απάντησε (κατά μέσο όρο) ο κάθε συμμετέχων και η κάθε συμμετέχουσα ότι συμβαίνει κατά την σεξουαλική επαφή, κατά την δική του/της προσέγγιση (πραγματική διάρκεια) και επιθυμία (ιδανική διάρκεια).

Πηγή
healthview.gr
Επόμενο άρθρο

Βάλτε τις μάσκες σας! Τα 5 λάθη που κάνετε και δεν έχετε αποτέλεσμα...

Όλα όσα πρέπει να ξέρεις και το... μυστικό!
20/07/2019 - 19:00

ΣχετικέςΕιδήσεις

"Friends With...Benefits": 5+1 βασικοί κανόνες για να πετύχει η ..."συνταγή"!

Κάντο όπως την ταινία και η "μαγεία" θα έρθει
15/12/2019 - 16:00

Υγεία & Σεξ: 4 στάσεις που καταπολεμούν το... στρες!

Η λύση βρέθηκε και είναι στο κρεβάτι σου
15/12/2019 - 15:00

Κάνεις σεξ ή έρωτα; Μάθε σε ποια κατηγορία ανήκεις...

Υπάρχουν ενδείξεις που μπορείς να "διαβάσεις"
15/12/2019 - 13:51

Διάρκεια στο σεξ: Ποιος είναι ο μέσος όρος - Η επιστήμη απάντησε...

Η έρευνα και τα αποτελέσματα - Ο μέσος όρος , το κατώτατο και ανώτατο όριο
08/12/2019 - 16:11

Ποια ώρα γίνεται το καλύτερο σεξ; Η απάντηση θα χαροποιήσει κάποιους...

Η επιστημονική απάντηση στο ερώτημα "γιατί αρέσει στους άνδρες το πρωινό σεξ"
30/11/2019 - 19:00

Διαφορά ύψους στο σεξ: Ποιες στάσεις πρέπει να προτιμήσεις για να... ωφεληθείς!

Οι στάσεις για έρωτα με ψηλότερο και πιο κοντό άντρα
28/11/2019 - 15:00

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Βρέθηκε 16χρονη μαθήτρια χτυπημένη σε ξενοδοχείο της Κακοπετριάς

Την εντόπισαν μέλη της Αστυνομίας και την μετέφεραν στο Νοσοκομείο Κυπερούντας

Υπ. Παιδείας: Επιδιώκουμε ένα σχολείο που θα είναι δεύτερο σπίτι για τα παιδιά

"Η πόρτα του γραφείου μου είναι ανοικτή και για τους γονείς και τους εκπαιδευτικούς"

Τσάκωσαν λαθροθήρα που έβαζε συρματοθηλιές για να πιάνει λαγούς

Η Υπηρεσία Θύρας έθεσε την περιοχή υπό παρακολούθησε και του επέβαλε τσουχτερό πρόστιμο
Ελλάδα

Αιγάλεω: Έκρυβε εργαστήριο καλλιέργειας κάνναβης στη...ντουλάπα του

Οργανωμένο και εξοπλισμένο εργαστήριο-φυτώριο, υδροπονικής καλλιέργειας

Κ. Μητσοτάκης: «Δε φοβόμαστε θερμό επεισόδιο με την Τουρκία»

Όσα δήλωσε ο Πρωθυπουργός της Ελλάδος για την τουρκική προκλητικότητα στην εφημερίδα Bild

Δένδιας: «Δε θα μας παρασύρει η Τουρκία στο επίπεδο του Βαλκάνιου καυγατζή»

Τι ανέφερε για το Κυπριακό και την τουρκική προκλητικότητα
Διεθνή

Την αποχώρηση 4.000 στρατιωτών από το Αφγανιστάν θα ανακοινώσει η Ουάσινγκτον

Σε αντάλλαγμα θα έπρεπε να δεσμευθούν ότι δεν θα αφήνουν πλέον να δρουν "τρομοκράτες"

Στην Κωνσταντινούπολη ο πρόεδρος της Λιβύης Αλ Σαρατς

Τον υποδέχθηκε ο Τούρκος Πρόεδρος, Ρετζέπ Ταγίπ Ερντογάν

Απογοητευμένος ο Γκουτέρες από το αποτέλεσμα της COP25

Αυτή η COP "αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση" σχολίασε η Ισπανίδα Υπουργός Περιβάλλοντος

tv news

Μια απρόσμενη αποκάλυψη για τη Μαρίνα και το σκοτεινό σχέδιο του Νίκου...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

«Παράδοση Κατ' Οίκον» Η Βασιλική επιστρέφει με το πιο δυνατό τηλεοπτικό χαρτί...

Την Κυριακή 15 Δεκεμβρίου κάνει πρεμιέρα με πρώτο καλεσμένο τον Σοφοκλή Κασκαούνια (VIDEO)
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Κυρ, 15/12/2019 - 20:20ALPHA NEWS