Υγεία

Σεξ με... κάλτσες; Οι επίστημονες επικροτούν και σας "βγάζουν το καπέλο"

Επιστημονική έρευνα  από το Πανεπιστήμιο του Groningen στην Ολλανδία εστίασε στον τρόπο, με τον οποίο λειτουργεί ο εγκέφαλός μας κατά τη διάρκεια του σεξ, αλλά και κατά τη διάρκεια της σεξουαλικής κορύφωσης και έδωσε απαντήσεις...

Οι ερευνητές, κατέληξαν ότι τόσο οι γυναίκες όσο και οι άνδρες που έφτασαν πολύ πιο γρήγορα στην κορύφωση, φορούσαν.... κάλτσες. Και αν βιάζεσαι να σκεφτείς για ποιον παράξενο λόγο συμβαίνει αυτό, υπάρχει απάντηση.

Λ΄ΚΜ

 

Σύμφωνα με την έρευνα, η οποία τοποθέτησε τους συμμετέχοντες σε ένα ειδικά διαμορφωμένο δωμάτιο εργαστηρίου με τη βοήθεια αισθητήρων και οργάνων μέτρησης της εγκεφαλικής δραστηριότητας, τα ζευγάρια που ήρθαν σε σεξουαλική επαφή ανέφεραν ότι κρύωναν τα πόδια τους κατά τη διάρκεια του σεξ.

ΛΚΜ

Οι ερευνητές, επομένως, τους έδωσαν να φορέσουν κάλτσες και αργότερα διαπιστώθηκε το εξής: Τις επόμενες φορές που έκαναν σεξ τα ζευγάρια συμμετεχόντων στην έρευνα, παρατήρησαν ότι τα πόδια τους ήταν πιο ζεστά, με αποτέλεσμα να καταφέρουν να φτάσουν σε οργασμό.

Το ποσοστό των συμμετεχόντων που τα κατάφερε να κορυφώσει με κάλτσες αγγίζει το 80% έναντι του 50% που δε φορούσε κάλτσες.

 

Επόμενο άρθρο

Υγεία & Σεξ: 4 στάσεις που καταπολεμούν το... στρες!

Η λύση βρέθηκε και είναι στο κρεβάτι σου
05/10/2019 - 16:00

ΣχετικέςΕιδήσεις

Αυτές είναι οι 10 ελληνικές πόλεις που βλέπουν περισσότερο...ερωτικές ταινίες

Πόση ώρα μένουν σε γνωστή ελλαδική ιστοσελίδα και ποιες ηλικίες δείχνουν προτίμηση
15/10/2019 - 19:05

Σοφία Βόσσου:"Έχω να κάνω σεξ 4 χρόνια - Έχω κάνει...one night stand"

Όλα όσα εκμυστηρεύτηκε για την ερωτική της ζωή
14/10/2019 - 17:00

Σε αυτές τις χώρες οι γυναίκες χαίρονται περισσότερο το σεξ!

H 20άδα των χωρών που περνά περισσότερο χρόνο στον έρωτα
14/10/2019 - 14:30

Η έλλειψη σεξ... βλάπτει σοβαρά την υγεία - 4+1 επιπτώσεις που προκαλεί η αποχή!

Πόσες φορές πρέπει να έχουμε σεξουαλική επαφή σύμφωνα με τους επιστήμονες;
11/10/2019 - 08:41

Ροζ σκάνδαλο: Νεαρή έκανε σεξ με παίκτες στα αποδυτήρια (ΦΩΤΟ)

Ασύλληπτο περιστατικό σε ομάδα του Βελγίου
06/10/2019 - 09:36

"Friends With...Benefits": 5+1 βασικοί κανόνες για να πετύχει η ..."συνταγή"!

Κάντο όπως την ταινία και η "μαγεία" θα έρθει
05/10/2019 - 16:00

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

"Να μην μείνει κανένας θεατής" (ΒΙΝΤΕΟ)

Μηνύματα στήριξης και αλληλεγγύης στον Κουρδικό λαό σε εκδήλωση στη Λευκωσία

Σε τεντωμένο σχοινί οι σχέσεις Υπ. Υγείας και κυβερνητικών ιατρών (ΒΙΝΤΕΟ)

Μόλις τα τελευταία 24ωρα έχουν υποβάλει παραίτηση πέντε γιατροί

Πλαστογραφούσε έγγραφα με την υπογραφή Διευθυντή και χρέωνε εταιρεία

Χειροπέδες σε 41χρονο στη Λεμεσό μετά από έλεγχο σε λογιστικά βιβλία
Ελλάδα

Γλυπτά Παρθενώνα: Η Βασίλισσα Ελισάβετ απαντά πρώτη φορά για την επιστροφή τους

Η επιστολή ομογενούς και η πρώτη αντίδραση στην Ιστορία επί του θέματος από το Παλάτι

2 εμπλοκές και 11 παραβιάσεις του ελληνικού εναέριου χώρου από τουρκικά F-16

Τέσσερα οπλισμένα τουρκικά αεροσκάφη αναχαιτίστηκαν από ελληνικά

Τραγωδία σε παιδικό σταθμό στην Ελλάδα: Αγοράκι 2,5 ετών πνίγηκε από τροφή

"Το μόνο σίγουρο, είναι πως έφυγε ένας μικρός άγγελος…»
Διεθνή

Άρον άρον στην Τουρκία Πενς και Πομπέο

Στην Άγκυρα οι δυο Αμερικανοί αξιωματούχοι για να διαπραγματευτούν εκεχειρία στη Συρία

Έπεσε σαν χάρτινος πύργος πολυώροφη πολυκατοικία στη Βραζιλία (ΒΙΝΤΕΟ)

Ανασύρθηκαν από τα χαλάσματα τρεις ζωντανοί κι ένας νεκρός

Η Τουρκία συνεχίζει τις αιματηρές επιθέσεις «με ή χωρίς στήριξη» (ΒΙΝΤΕΟ)

"Απόβαση" εκτάκτως στην Άγκυρα από Πενς και Πομπέο για διαπραγματεύσεις με Άγκυρα

tv news

Ο καιρός που Οδυσσέας και Ηλιάνα πρέπει να επιστρέψουν στην Ελλάδα πλησιάζει..

Το ζευγάρι φοβάται... «8 Λέξεις» Δείτε στα νέα διπλά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

Ο Μάξιμος μαθαίνει από την Αλεξία ότι οι γονείς τους είχαν ερωτική σχέση...

Δείτε αυτή την εβδομάδα στα νέα επεισόδια της σειράς «Αστέρια Στην Άμμο» στον Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Τετ, 16/10/2019 - 06:00KITCHEN LAB