Ψυχαγωγία

"Επέλεξα να μην μάθω το όνομα του...πατρός του παιδιού μου" (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Σάβια Ορφανίδου βρέθηκε καλεσμένη στην εκπομπή "Με αγάπη Χριστιάνα" και μίλησε για την απόφασή της να γίνει μητέρα με τη βοήθεια δωρητή σπέρματος.

Η ίδια εκμυστηρεύτηκε πως πήρε την απόφαση, τους ανθρώπους που ρώτησε αλλά και την διαδικασία που ακολούθησε. Συγκεκριμένα ανέφερε

"Yπάρχουν πολλές γυναίκες που θέλουν να κάνουν το ίδιο πράγμα. Ως κοινωνία τελικά με μεγάλη μου έκπληξη είδα ότι η κοινωνία είναι έτοιμη για μια ιατρικώς υποβοηθούμενη αναπαραγωγή. Ο λόγος που το δημοσίευσα δεν είναι για να πουλήσω κάποια προσωπική ιστορία αλλά για να αλλάξουν κάποια ταμπού και να ευαισθητοποιήσω την κοινωνία.

Ένιωσα στα 39 την ηλικία μου και όσο μεγαλώνεις μειώνεται η γονιμότητα και η ποιότητα των ωαρίων. Αποφάσισα από την στιγμή που δεν έχω σύντροφο και δεν διαφαινόταν στον ορίζοντα ότι θα έχω, πήρα την απόφαση.

Εγώ έμεινα έγκυος στην δεύτερη προσπάθεια εξωσωματικής και είμαι ευγνώμων. Ο πατέρας μου το πήρε πολύ θετικά και αυτή ήταν η έννοια μου. Ο πατέρας μού είπε ότι αυτό έπρεπε να κάνω. Στους γονείς μου βλέπω όλο τον κόσμο, μόνοι αυτοί με επηρεάζουν .

Διανύω τον τέταρτο μήνα της εγκυμοσύνης μου. Πήγα σε κλινική στο εξωτερικό για να ελένξουν γενετικές παθήσεις κτλ. Υπάρχουν χαρακτηριστικά που διαλέγεις όπως εθνικότητα. Επέλεξα την ανωνυμία να μην μάθω το όνομα του πατρός του παιδιού μου. Αν θέλει το παιδί να μάθει τον πατέρα του, θα το δούμε στο μέλλον.

 

Επόμενο άρθρο

Ο Μάστορας ξεσπά και προειδοποιεί τον Πρωθυπουργό για τους Βορειοηπειρώτες(ΦΩΤΟ)

"Βράζω μέσα μου από θυμό....Διορθώστε το λάθος κύριε Πρωθυπουργέ"
11/02/2020 - 17:32

ΣχετικέςΕιδήσεις

Η. Παπαγεωργίου: "Σπάει" τη σιωπή της και απαντά πρώτη φορά αν...περιμένει παιδί

Ξεκουμπώνει το παλτό και δείχνει την κοιλιά - Όσα δήλωσε για τη φημολογούμενη εγκυμοσύνη
10/02/2020 - 14:37

Σάβια Ορφανίδου: Μου τηλεφωνούν γυναίκες και μου λένε "έχω γονατίσει" (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι δυσκολίες που αντιμετωπίζουν τα μονήρη άτομα και οι αλλαγές που θέλει να πετύχει
07/02/2020 - 10:30

Πρίγκιπας Χάρι - Μέγκαν Μαρκλ: Περιμένουν το δεύτερο παιδί τους; (ΒΙΝΤΕΟ)

Οι λεπτομέρειες που αποδεικνύουν πως η Δούκισσα του Σάσεξ μάλλον θα...γίνει ξάνα μανούλα
06/02/2020 - 09:46

Έγκυος η Νικολέττα Ράλλη: Περιμένει το πρώτο της παιδί

Πλέουν σε πελάγη ευτυχίας η παρουσιάστρια και ο γνωστός επιχειρηματίας
24/01/2020 - 17:19

"H Hλιάνα Παπαγεωργίου είναι...έγκυος"-Οι φήμες και όλη η αλήθεια για πρώτη φορά

Ο έρωτας με τον Snik και τα δημοσιεύματα για το επόμενο βήμα στη σχέση τους
05/01/2020 - 15:06

"Με αγάπη Χριστιάνα": Ποιος συνεργάτης της εκπομπής περιμένει παιδί; (ΦΩΤΟ)

Η τρυφερή φωτογραφία που ανακοινώνει την χαρμόσυνη είδηση και οι ευχαριστίες στο...2019
30/12/2019 - 19:51

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

ΒΙΝΤΕΟ: Η στιγμή που ο 24χρονος Ahmed πέφτει νεκρός από το μαχαίρι του δράστη

Εικόνες-σοκ από το άγριο φονικό στην οδό Ρηγαίνης κατέγραψε κλειστό κύκλώμα παρακολούθησης

Τι θα γίνει με τους 12 μαθητές και 1 καθηγητή που επιστρέφουν από την Ιταλία

Την άμεση μετάβασή τους στην Κύπρο αποφάσισε το ΥΠΠΑΝ - Ενέργειες από το Υπ. Υγείας
Ελλάδα

ΥΠΑΜ Γαλλίας: Η ναυτική παρουσία στην περιοχή λειτουργεί αποτρεπτικά

Καταδίκασαν τις παράνομες τουρκικές ενέργειες Νίκος Παναγιωτόπουλος και Φλορένς Παρλί

Υπ. Υγείας Ελλάδος: «Η Ελλάδα είναι θωρακισμένη»

Οι δηλώσεις του Βασίλη Κικίλια μετά την σύσκεψη στο Μαξίμου για τον κορωνοϊό

Σύσκεψη Μητσοτάκη-Κικίλια στο Μαξίμου για τον κορωνοϊό

Σε συναγερμό οι Αρχές στην Ελλάδα λόγω των θανάτων στη γείτονα χώρα
Διεθνή

Αυτοκίνητο παρέσυρε πλήθος σε καρναβάλι στη Γερμανία (ΦΩΤΟ)

Οι πρώτες αναφορές από τα τοπικά μέσα κάνουν λόγο για δεκάδες τραυματίες

Άρχισε η δικαστική διαδικασία για το αίτημα έκδοσης του Ασάντζ στις ΗΠΑ

«Έθεσε σε κίνδυνο ζωές» δημοσιοποιώντας μέσω του ιστοτόπου του εμπιστευτικά έγγραφα»

tv news

Η Βέρα και ο Ιάκωβος βρίσκουν στο δωμάτιο την αναίσθητη Αλεξία...

Δείτε αυτή την εβδομάδα στα νέα επεισόδια της σειράς «Αστέρια Στην Άμμο» στον Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

Η Μαρίνα καταλαβαίνει με το χειρότερο τρόπο το παιχνίδι που παίζει η Μάρθα...

«Γυναίκα Χωρίς Όνομα» Δείτε στα νέα συγκλονιστικά επεισόδια της εβδομάδας
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 24/02/2020 - 17:30DEAL