Κύπρος

Το συγκλονιστικό γράμμα στη τσάντα ενός νοσηλευτή του ΓΝ Λάρνακας... (ΦΩΤΟ)

Συγκλονίζει η ανάρτηση νοσηλευτή του Γενικού Νοσοκομείου Λάρνακας σε σελίδα κοινωνικής δικτύωσης. Ένας από τους εκατοντάδες επαγγελματίες υγείας, που εδώ και τρεις βδομάδες βρίσκονται στην πρώτη γραμμή και δίνουν τη δική τους μάχη κατά της πανδημίας του κορωνοϊού. 

"Δεν θέλω μπράβο και συγχαρητήρια. Είναι το καθήκον μας και είμαστε εκεί για να προσφέρουμε αυτά που ΠΑΝΤΑ προσφέραμε"

Την ανάρτησή του συνοδεύουν και δυο φωτογραφίες. Η μια απεικονίζει τον ίδιο, φορώντας τον απαραίτητο προστατευτικό εξοπλισμό και η δεύτερη απεικονίζει τη τσάντα που όπως είπε την ετοίμασαν η γυναίκα του και τα παιδιά του. Σε αυτή φαίνεται και ένα σημείωμα που γράφει "Σε αγαπώ πολύ, θέλω να προσέχεις και να μας σκέφτεσαι συνέχεια".

Ο ίδιος λέει πως έφυγε το πρωί για τη δουλειά, χωρίς να τους αποχαιρετήσει. 

"Αυτή είναι η τσάντα που μου ετοίμασε η γυναίκα με τα παιδιά μου ψες ενώ εγώ ήμουν δουλειά. Την άρπαξα το πρωί και έφυγα από το σπίτι χωρίς να τους δώσω ένα φιλί, να τους αποχαιρετήσω και ανοίγοντας την τσάντα αντικρίζω αυτά. Σκληρό, πολύ σκληρό.. Δεν πάω διακοπές... Πάω να απομονωθώ για να τους προστατεύσω. ΠΟΛΥ επώδυνο".

Ο νοσηλευτής έστειλε το δικό του μήνυμα στους πολίτες.

"Εσείς το μόνο που έχετε να κάνετε είναι να μείνετε στο σπίτι με την οικογένειά σας, μου φαίνεται τόσο απλό πράγμα! Ξυπνάτε, λυπηθείτε της οικογένειες σας, λυπηθείτε μας. Σταματήστε της άσκοπες μετακινήσεις! Εύχομαι να ευαισθητοποιήσω με αυτό το μήνυμα κάποιους ξεροκέφαλους".

Δείτε αυτούσια την ανάρτηση: 

ΑΝΑΡΤΗΣΗ

Επόμενο άρθρο

"Ο Απρίλιος θα είναι ο δύσκολος μήνας πρέπει να είμαστε προετοιμασμένοι"(ΒΙΝΤΕΟ)

Ήταν αναμενόμενη η αύξηση των περιστατικών, λέει ο επιδημιολόγος Δρ. Μιχάλης Βωνιάτης
01/04/2020 - 15:40

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ρεπορτάζ Alpha: Καρέ-καρέ η άφιξη του πρώτου επιβάτη στο Αεροδρόμιο (BINTEO)

Ο Alpha βρέθηκε στο Αεροδρόμιο Λάρνακας και ακολούθησε όλες τις διαδικασίες
05/06/2020 - 21:03

Γαλιατσάτος: Θετική ανταπόκριση ασθενούς στην χορήγηση πλάσματος αίματος (VID)

Ο Καθηγητής στο Johnks Hopkins στο Κεντρικό Δελτίο Ειδήσεων του Alpha
05/06/2020 - 20:50

Η Ευρώπη ανοίγει πλήρως τα εσωτερικά της σύνορα έως το τέλος Ιουνίου

Πραγματοποιήθηκε σήμερα τηλεδιάσκεψη των 27 ΥΠΕΣ-Τι θα ισχύσει για υπηκόους τρίτων χωρών
05/06/2020 - 17:25

Άτομο που επαναπατρίστηκε αφορά το ένα από τα 2 νέα κρούσματα κορωνοϊού

Ο συνολικός αριθμός περιστατικών στην Κύπρο ανήλθε στα 960
05/06/2020 - 17:15

Την κατάργηση της Ομάδας Α των ευάλωτων ομάδων ανακοίνωσε το Υπουργείο Υγείας

Επιστρέφουν κανονικά στην εργασία τους σε αντίθεση με τα άτομα της Ομάδας Β
05/06/2020 - 15:40

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Ισχυρή έκρηξη στην Πλατεία Ηρώων, στην «καρδιά» της Λεμεσού (ΒΙΝΤΕΟ)

Πληροφορίες θέλουν κουκουλοφόρο να θεάθηκε στην περιοχή

Άνω κάτω οι συγκοινωνίες: Φωνάζουν για μεθόδευση οι εταιρείες λεωφορείων (VID)

Προειδοποιούν πως θα προχωρήσουν σε περαιτέρω μέτρα

Ζωή σε παρακολούθηση: Η εμπειρία ενός κρατούμενου με ηλεκτρονικό βραχιόλι (VID)

Η τοποθέτηση, οι όροι του μέτρου που οδήγησε και σε αποσυμφόρηση των φυλακών
Ελλάδα

Πυρά εναντίον τουρκικής αστυνομίας στον Έβρο 'βλέπει' η νομαρχία Αδριανούπολης

Ισχυρίζεται ότι τα πυρά σταμάτησαν όταν η τουρκική αστυνομία πυροβόλησε στον αέρα

Έλληνας ΥΠΑΜ: Προετοιμαζόμαστε για όλα τα ενδεχόμενα απέναντι στην Τουρκία

«Μέσα σε όλα τα ενδεχόμενα συμπεριλαμβάνονται ασφαλώς και η στρατιωτική εμπλοκή»

Τουρκικές ακταιωροί συνοδεύουν βάρκες με μετανάστες προς τα ελληνικά ύδατα

Δείτε το βίντεο ντοκουμέντο που έδωσε στη δημοσιότητα η Ελληνική Ακτοφυλακή
Διεθνή

10η μέρα οργής στις ΗΠΑ: Ο Τραμπ πρότεινε σε κυβερνήτες να καλέσουν Εθνοφρουρά

Μαίνονται οι αντιδράσεις για τη δολοφονία του Αφροαμερικανού Τζορτζ Φλόιντ

Υπόθεση Μαντλίν: Και τρίτη εξαφάνιση παιδιού εξετάζουν οι Αρχές

Η Αστυνομία ερευνά τη σύνδεση του υπόπτου με την εξαφάνιση ενός 6χρονου το 1996

tv news

O Μητροπολίτης Μόρφου Νεόφυτος σε μία εφ’ όλης της ύλης συνέντευξη...

Σχολιάζει τις κατηγορίες για ρητορική μίσους, αυτό το Σάββατο στις «24 ΩΡΕΣ»
Alpha TV Κύπρου

«Παράδοση Κατ' Οίκον» με καλεσμένο τον Κώστα Καζάκα με κέφι και αποκαλύψεις...

Πώς βίωσε τις μέρες της καραντίνας και ποια είναι τα πρόσωπα που του έχουν λείψει πιο πολύ
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Σάβ, 06/06/2020 - 02:30Γ4