Κύπρος

Στο "σπίτι του" ο Παναγιώτης: Το γκράφιτι στο δωμάτιο του αδικοχαμένου 16χρονου

Συγκινημένος δηλώνει ο καλλιτέχνης Χρίστος Κακουλλή μετά την πρόσκληση της οικογένειας του Παναγιώτη Στεφανή, να ζωγραφίσει το γκράφιτι που είχε φτιάξει σε δρόμο της Λήδρας και στο δωμάτιο του άτυχου νεαρού.

Σε ανάρτησή του στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης αναφέρει πως με δάκρυα στα μάτια αποδέχτηκε την πρόταση των γονιών του...

"Αυτός είναι ο λόγος που ξεκίνησα να ζωγραφιζω και αυτός ο λόγος που συνεχίζω...κανένα βραβείο δεν μπορεί να συγκριθεί με αυτό... Πραγματικά μέσα από την ψυχή μου θα συνεχίζω να δίνω τα δικά μου μυνηματα και να απαλυνω όσο μπορώ των πόνο αυτών των ανθρωπων."

Όπως θα δείτε και στις φωτογραφίες, ο καλλιτέχνης βρέθηκε στο δωμάτιο του Παναγιώτη Στεφανή και έφτιαξε ξανά το συγκινητικό δημιούργημα του...

"Οι γονείς του Παναγιωτη με καλεσαν να ζωγραφισω το γκραφιτι στο δωματιο του. Με δάκρυα στα μάτια δέχτηκα την πρόταση. Θέλω μέσα από την ψυχή μου να ευχαριστήσω αυτούς τους ανθρώπους και όσο μπορώ να είμαι δίπλα τους να τους στηρίζω νιώθοντας όσο γίνεται τον πόνο τους..."

Ο Παναγιώτης Στεφανή, το 16χρονο αγόρι από τους Τρούλλους, το βράδυ της 14ης Απριλίου 2019 εξαναγκάστηκε να καταναλώσει μία μεγάλη ποσότητα αλκοολούχων ποτών, απλά για να γίνει αποδεκτός σε μία ομάδα παιδιών, που χλευάζοντας και μειώνοντας τον, τον οδήγησαν στο θάνατο. 

Μια υπόθεση που συγκλόνισε το Παγκύπριο...Στις 11 Νοεμβρίου του 2021 έπεσαν οι τίτλοι τέλους, με την επιβολή ποινής φυλάκισης 18 μηνών με αναστολή και επιτήρηση από κηδεμονευτικό λειτουργό για τρία χρόνια στους τρεις νεαρούς που κρίθηκαν ένοχοι, για πρόκληση θανάτου εξ αμελείας του άτυχου Παναγιώτη.

Επόμενο άρθρο

Λεμεσός: Που θα είναι δωρεάν η στάθμευση για την περίοδο των εορτών

Η έκκληση του Δήμου Λεμεσού και το ωράριο για δωρεάν στάθμευση
04/12/2021 - 16:27

ΣχετικέςΕιδήσεις

Εντυπωσιακό γκράφιτι σε ολόκληρο κτίριο στο Ροσάριο για τον Μέσι (ΒΙΝΤΕΟ)

Με την ονομασία «από έναν άλλο πλανήτη, από τη δική μου πόλη», το εν λόγω δημιούργημα
16/12/2021 - 09:47

«Δεν άντεξα, βγήκα στους δρόμους και έστειλα μήνυμα ενάντια στο bullying» (VID)

Ο Χρήστος Κακουλλή εξηγεί τι τον ώθησε και έφτιαξε γκράφιτι για τον αδικοχαμένο Παναγιώτη
16/11/2021 - 12:32

"Ο τοίχος θα εξιστορεί την αλήθεια σου, θα λέει ότι πάλεψες σαν ήρωας" (ΒΙΝΤΕΟ)

Η τέχνη απέναντι στο bullying - Το ηχηρό μήνυμα του καλλιτέχνη Χρίστου Κακουλλή
13/11/2021 - 20:37

ΦΩΤΟ: Γκράφιτι αφιερωμένο στον αδικοχαμένο Παναγιώτη Στεφανή

"Ο τοίχος θα εξιστορεί την αλήθεια σου, ο τοίχος αυτός θα λέει ότι παλεψες σαν ήρωας..."
13/11/2021 - 14:10

Η μοιραία σιωπή του bullying, οι ένοχοι και το μήνυμα της υπόθεσης Στεφανή

Η Εκπαιδευτική Ψυχολόγος Ιφιγένεια Στυλιανού αναλύει την κοινωνική διάσταση του εκφοβισμού
13/11/2021 - 08:00

"Ο Παναγιώτης δεν θα έλθει πίσω, στοίχημα να μην υπάρξει άλλος Παναγιώτης"

Η πρώτη αντίδραση της χαροκαμένης οικογένειας στο άκουσμα της ποινής για τους τρεις
11/11/2021 - 11:50

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

"Η Κύπρος δέχεται αυξανόμενες μεταναστευτικές πιέσεις, υπάρχουν εναλλακτικές"

Όσα δήλωσε η επικεφαλής του UNHCR στην Κύπρο, Κάτια Σάχα, για την έκταση του προβλήματος

Επικίνδυνοι δρόμοι στα ορεινά λόγω παγετού: Η κατάσταση στο οδικό δίκτυο

Οι δρόμοι που είναι ανοικτοί μόνο για οχήματα 4Χ4 και με αντιολισθητικές αλυσίδες

"Είμαστε πειραματόζωα": Χωρίς τέλος οι αντιδράσεις για το Test to Stay (ΒΙΝΤΕΟ)

Δεν έχει υπάρξει ενημέρωση για το πώς θα εφαρμοστεί το μέτρο, λένε οι εκπαιδευτικοί
Ελλάδα

Σπάει τη σιωπή του ο 27χρονος: "Ουδέποτε διέπραξα βιασμό"

Καταιγιστικές εξελίξεις στην υπόθεση βιασμού 24χρονης στη Θεσσαλονίκη

Τραγωδία στη Θεσσαλονίκη: Βρέφος 52 ημερών "έσβησε" από κορωνοϊό

Eίχε εισαχθεί στο νοσοκομείο μόλις τη 12η ημέρα από τη γέννησή του

"Αγγίζουν" τους 700 οι διασωληνωμένοι ασθενείς στην Ελλάδα

Ανακοινώθηκαν ακόμη 81 θάνατοι και περισσότερα από 18.000 κρούσματα
Διεθνή

Πάνω από 3,5 εκατομμύρια κρούσματα κορωνοϊού παγκοσμίως σε ένα 24ωρο

Καταγράφηκαν άλλοι 9.074 θάνατοι ασθενών - Ο αριθμός των ενεργών περιστατικών

Πρώτη τηλεφωνική επικοινωνία των ΥΠΕΞ Ισραήλ - Τουρκίας έπειτα από 13 χρόνια

"Σημάδι αναθέρμανσης των σχέσεων" - Τι ρώτησε ο Μεβλούτ Τσαβούσογλου τον Γιαίρ Λαπίντ

Συνένοχος σε υποθέσεις παιδεραστίας ο πρώην Πάπας Βενέδικτος (ΒΙΝΤΕΟ)

"Σεισμό" στους κόλπους της Καθολικής Έκκλησίας άναψε γερμανική έρευνα

tv news

Ο Στάθης θολωμένος από το πάθος, κάνει μια προσπάθεια να αποτρέψει την Ιουλία...

«Η Γη Της Ελιάς» Δείτε εδώ τις περιλήψεις των νέων ανατρεπτικών επεισοδίων
Alpha TV Κύπρου

Η Αργυρώ οδηγήται σε μία φρικτή ανακάλυψη... Τίποτα δεν θα είναι το ίδιο πια...

«Σασμός» Δείτε εδώ όλες τις εξελίξεις της νέας ερωτικής δραματικής σειράς του Alpha Κύπρου
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Παρ, 21/01/2022 - 11:00ALPHA ΕΝΗΜΕΡΩΣΗ