Κύπρος

«Φθηνές» και... «κοντινές» ανάσες δροσιάς σε πισίνες αναζήτησαν οι Λευκωσιάτες

ΠΙΣΙΝΑ

Του Ευάγγελου Αγαπίου

Και αφού δεν πάει ο Μωάμεθ στο βουνό , πάει το βουνό στον Μωάμεθ... Μπορεί οι Λευκωσιάτες να μην έχουν τη θάλασσα στη πόρτα τους για να κάνουν τα μπάνια τους, ωστόσο οι πισίνες προσφέρουν τις ανάσες δροσιάς που επιζητούν...

«Εν κοντά, πίνουμε τες μπύρες μας τζιαι καμιά τεκίλα».

«Έχει ησυχία , εν η καλύτερη για μωρά».

Η κοντινή απόσταση από το σπίτι τους ήταν  ο λόγος που οι περισσότεροι επέλεξαν να κάνουν τις βουτιές τους στα κολυμβητήρια της πρωτεύουσας.

«Holiday, ήρθαμε με τα μωρά εν ωραία για μωρά, για οικογένεια».

Άλλοι οδηγήθηκαν στην πισίνα θέλοντας να ξεφύγουν από τις υψηλές θερμοκρασίες...

«Λίγη δροσιά με τούτη την ζέστη όλη! Εν τζιαι μια εύκολη λύση για μας κοντά στην Αγλαντζιά».

Ο παρατεταμένος καύσωνας άρχισε να υποχωρεί, αφού σύμφωνα με τη μετεωρολογική υπηρεσία το Σαββατοκύριακο αναμένεται μικρή, αλλά αισθητή πτώση της θερμοκρασίας.

«Λόγω ζέστης ήρταμε εδώ να δροσιστούμε. Επήαμεν στην παραλιά τώρα ήρταμε δαμέ να πάμε τζιαι λλίο πισίνα».

Μια μέρα στην πισίνα για μερικούς είναι και η πιο οικονομική λύση αν και δεν θα έλεγαν όχι για ένα μπάνιο στη θάλασσα...

«Εφέραμε ένα σάντουιτς , τζίνο είναι, θα φύγουμε το μεσημέρι να πάμε σπίτι , να φάμε σπίτι. Εγώ θα εθκιάλεα τη θάλασσα, αλλά τα παιδιά μας τα εγγόνια μας εθέλαν πισίνα».

«Η πισίνα εν πολλά καλή πολλά καλά τζιαι τα λεφτά.... Εν η τελευταία μέρα μας στο summer school τζιαι είπα να τους δροσίσω με τον καλύτερο τρόπο».

Αν και ο Αύγουστος είναι μήνας που η Λευκωσία αδειάζει εξαιτίας των καλοκαιρινών διακοπών, στα κολυμβητήρια η κίνηση συνεχίζει να παραμένει αυξημένη...

Φωτεινή Παπαχρίστου, Ιδιοκτήτρια πισίνας
«Μερικές μέρες υπάρχει πιο αυξημένη κίνηση, άλλες όχι τόσο. Περισσότερο το απόγευμα γιατί είναι ζέστη κατα την διάρκεια της μέρας. Υπάρχουν Σαββατοκύριακα που έχουμε πάνω από 100 άτομα, και πάλι εξαρτάται από τη μέρα».

Βεβαίως, οι πιο καλοί επισκέπτες είναι τα μικρά παιδιά που πλημμυρίζουν την πισίνα με χαμόγελα και παιχνίδι...

«Εν πυρά και εν έχουμε τίποτε να κάμουμε γι` αυτό ήρταμεν σήμερα πισίνα».

«Για να ξεφύγουμε λλίο που τα κινητά. Κολυμπώ τζιαι χαλαρώνω».

«Κάνω βουτιές».

«Για να διασκεδάσω. Να βουτήξω»

Μια ευχάριστη έκπληξη, για την μικρή Ειρήνη η οποία γιόρτασε όσο πιο δροσερά και διασκεδαστικά μπορούσε τα 9α τα γενέθλιά της μαζί με τις φίλες της...

Επόμενο άρθρο

Η Εθνική Φρουρά θρηνεί τον χαμό του Επισμηνία Χαράλαμπου Σάββα

Ο 48χρονος απεβίωσε ξαφνικά το βράδυ της Πέμπτης
05/08/2022 - 21:50

ΣχετικέςΕιδήσεις

Ισχυροί άνεμοι και αυξημένες νεφώσεις στο καιρικό μενού για σήμερα

Στα ύψη ο υδράργυρος, τι μας επιφυλάσσει ο καιρός μέχρι την Πέμπτη;
08/08/2022 - 06:40

Έρημη πόλη η πρωτεύουσα: Άδειοι οι δρόμοι της Λευκωσίας (BINTEO)

Την εικόνα της καλοκαιρινής Λευκωσίας κατέγραψε σήμερα η κάμερα του Alpha
07/08/2022 - 21:33

Αδημονούν για τον... έκτο οι Ομονοιάτες (ΦΩΤΟ)

Μεγάλη αγωνία στις τάξεις των φίλων των «πρασίνων» για την επόμενη μεταγραφική κίνηση
07/08/2022 - 15:50

Στην Εντατική ποδηλάτης: Χειροπέδες σε 31χρονο που φέρεται να τον παρέσυρε

Τον βρήκαν πεσμένο στο δρόμο και τραυματισμένο στο κεφάλι, πως έφτασαν στα ίχνη του οδηγού
06/08/2022 - 10:29

Υπογραφή συμβολαίου για ανέγερση δύο νέων υδατοδεξαμενών στη Λευκωσία

Το έργο θα χρηματοδοτηθεί από το Ταμείο Ανάκαμψης και Ανθεκτικότητας
05/08/2022 - 15:23

"Αγγίζει" τους 41°C: Κίτρινη προειδοποίηση και κόκκινος συναγερμός

Η πρόγνωση του καιρού από τη Μετεωρολογική Υπηρεσία για τις επόμενες ημέρες
05/08/2022 - 07:40

περισσότερες ειδήσεις

Κύπρος

Χειροπέδες σε 23χρονο στη Λεμεσό για υπόθεση κατοχής παιδικής πορνογραφίας

Προηγήθηκε λήψη πληροφορίας στον Κλάδο Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος μέσω της EUROPOL

«Καμπάνα» σε 19χρονο για κατοχή αδασμολόγητου καπνού ναργιλέ

Οι Αρχές εντόπισαν τον καπνό μετά από έλεγχο στο όχημά του, επιβλήθηκε εξώδικο 1,200 ευρώ

Διευκρινίσεις ΟΚΥπΥ σε σχέση με τις αιτήσεις για θέσεις Νοσηλευτικών Λειτουργών

Δείτε ποιοι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να επαναλάβουν τη διαδικασία υποβολής αίτησης
Ελλάδα

Ανδρουλάκης: Να ανακοινωθεί άμεσα ο λόγος παρακολούθησής μου από την ΕΥΠ

Κλιμακώνεται η πολιτική αντιπαράθεση με φόντο την υπόθεση των παρακολουθήσεων στην Ελλάδα

ΦΩΤΟ: Συναγερμός στην Ελλάδα λόγω πυρκαγιάς στο Λογγίτσι Φθιώτιδας

Στη «μάχη» για την κατάσβεση της πυρκαγιάς 31 πυροσβέστες και πέντε αεροσκάφη

Μητσοτάκης για υπόθεση Ανδρουλάκη: "Ήταν λάθος, δεν το γνώριζα"

Ο Έλληνας Πρωθυπουργός κατέθεσε τέσσερα πεδία αλλαγών στην ΕΥΠ που προτείνει η κυβέρνηση
Διεθνή

Η Πολωνία έδωσε καθεστώς προστασίας στους περισσότερους Ουκρανούς πρόσφυγες

Τι καταδεικνύουν τα στοιχεία της Eurostat για τον Ιούνιο

Ιταλία: Αρχίζει η εμβολιαστική καμπάνια για την ευλογιά των πιθήκων

Tο πρώτο κρούσμα στην Ιταλία καταγράφηκε στις 20 Μαΐου

ΒΙΝΤΕΟ: Σε ρινγκ μετέτρεψαν το πλατό του TV100 βουλευτής και δημοσιογράφος

Μπουνιές, χτυπήματα και λιποθυμίες on air με "φόντο" τον φυλακισμένο Σελαχετίν Ντεμιρτάς

tv news

«Kitchen Lab» με τον Άκη Πετρετζίκη! Καθημερινά με νέες πεντανόστιμες συνταγές!

Ο Άκης ανοίγει το εργαστήρι μαγειρικής του, τον χώρο όπου γεννιούνται γεύσεις!
Alpha TV Κύπρου

«Σκοτεινή θάλασσα» Nέα δραματική σειρά μυστηρίου καθημερινά στον Alpha Κύπρου

Η απώλεια και η αναζήτηση της λύτρωσης των ηρώων σε ένα κοινωνικό δράμα...
Alpha TV Κύπρου

δείτε σήμερα

Δευ, 08/08/2022 - 20:00ALPHA NEWS